AKIS u RH

Strateškim planom Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027. predviđena je izgradnja sustava prijenosa znanja i inovacija u poljoprivredi (engl. Agricultural Knowledge and Innovation System – AKIS) u Republici Hrvatskoj.

AKIS je sustav aktivne suradnje, razmjene informacija i znanja te poticanja inovacija između ključnih dionika. Funkcionalan AKIS sustav producira, distribuira i prima znanje, dijeli Informacije te producira Inovacije u poljoprivredi i sektorima koji su naslonjeni na poljoprivredu. AKIS sustav treba poljoprivrednim proizvođačima i ostalim dionicima AKIS-a pružiti mogućnost stjecanja i prijenosa znanja te katalizirati procese kreiranja i primjene inovacija.

AKIS Republike Hrvatske čine sljedeći dionici:

  • Poljoprivrednici, šumoposjednici, prerađivači i njihova udruženja
  • Istraživački kapaciteti na sveučilištima, veleučilištima, znanstvenim institutima i drugim ustanovama
  • Potporne institucije s dobrim ljudskim i materijalnim resursima kao što je Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH), veterinarska i fitosanitarna služba, institucije u području agrometeorologije, institucije nadležne za sigurnost hrane i dr.
  • Savjetnici: javna poljoprivredna savjetodavna služba koja djeluje u sklopu Ministarstva poljoprivrede, privatni savjetnici, udruge iz područja zaštite prirode i okoliša
  • Nacionalna mreža zajedničke poljoprivredne politike (NMZPP-a)
  • Operativne skupine europskog inovacijskog partnerstva

Cjelokupni AKIS strateški pristup zasniva se na jačanju veza sa znanstvenim i ostalim relevantnim institucijama i izvorima znanja, jačanju znanja savjetnika i njihove međusobne povezanosti, poticanju i jačanju inovacijskih partnerstava i učinkovitom korištenju informacijskih i komunikacijskih tehnologija za poboljšanje protoka i dijeljenja znanja.

Za potrebe organizacije i jačanja veza i suradnje savjetnika, istraživanja i Nacionalne mreže ZPP-a, u poglavlju 8. Modernizacija AKIS i digitalizacija Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027., predviđeno je osnivanje koordinacijskog tijela sustava prijenosa znanja i inovacija u poljoprivredi (AKIS koordinacijsko tijelo) od strane Ministarstva poljoprivrede.

Odlukom o osnivanju koordinacijskog tijela sustava prijenosa znanja i inovacija u poljoprivredi od 2. listopada 2023. godine Ministarstvo poljoprivrede osnovalo je AKIS koordinacijsko tijelo.

AKIS koordinacijsko tijelo čine predstavnici slijedećih dionika sustava prijenosa znanja i inovacija u poljoprivredi Republike Hrvatske:

  • Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za potpore u poljoprivredi i ruralnom razvoju
  • Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede
  • Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za poljoprivrednu politiku, EU i međunarodnu suradnju
  • Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za stočarstvo i kvalitetu hrane
  • Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane
  • Nacionalna mreža Zajedničke poljoprivredne politike
  • Ministarstvo znanosti i obrazovanja
  • Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
  • Hrvatska gospodarska komora, Sektor za poljoprivredu
  • Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
  • Fakultet agrobiotehničkih znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
  • Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
  • Visoko gospodarsko učilište u Križevcima
  • Znanstveni centar izvrsnosti za bioraznolikost i molekularno oplemenjivanje bilja
  • Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, Osijek
  • Institut za poljoprivredu i turizam, Poreč
  • Institut za jadranske kulture i melioraciju krša, Split
  • Hrvatska poljoprivredna komora
  • Hrvatska mreža za ruralni razvoj
  • LEADER mreža Hrvatske
  • Društvo agrarnih novinara Hrvatske
  • Hrvatska agronomska komora

Tijela, institucije i udruge koje su uključene u AKIS koordinacijsko tijelo imenovale su svoje predstavnike te se tako AKIS koordinacijsko tijelo u Republici Hrvatskoj sastoji od ukupno 24 člana.

Zadaća AKIS koordinacijskog tijela je sudjelovanje u procesu uspostave funkcionalnog AKIS sustava, određivanje međusektorskih ciljeva modernizacije poljoprivrednog sektora promicanjem i razmjenom znanja, inovacija i digitalnih tehnologija u poljoprivredi, šumarstvu i ruralnim područjima u sklopu Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027., te sudjelovanje u procesu izrade AKIS plana sa definiranim oblicima suradnje i ulogama svih aktera uključenih u prijenos znanja, primjenu i usvajanje inovacija i digitalnih rješenja u poljoprivredi, šumarstvu i ruralnom prostoru.

Za potrebe organizacije i provedbe svih operativnih aktivnosti AKIS koordinacijskog tijela ustrojiti će se tajništvo AKIS koordinacijskog tijela, unutar Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Ministarstva poljoprivrede, čiji službenici već intenzivno rade na poslovima izgradnje AKIS sustava Republike Hrvatske.

Potpora prenošenju znanja i inovacijama bit će osigurana kroz sljedeće intervencije:

01 – Potpora prenošenju znanja

Intervencija je namijenjena prvenstveno poljoprivrednicima koji žele unaprijediti svoja znanja, koji žele usvajanjem novih znanja i inovacija modernizirati i tehnološki unaprijediti proizvodni proces na poljoprivrednom gospodarstvu sa ciljem veće ekonomske učinkovitosti i ekološke održivosti samog gospodarstva. Intervencija će s dodatnom pažnjom biti usmjerena ka mladim poljoprivrednicima.

Više informacija dostupno na: https://ruralnirazvoj.hr/intervencije/78-01-akis-potpora-prenosenju-znanja/

02 – Potpora za pružanje savjetodavnih usluga

Savjetodavne usluge koje mogu pružiti prilagođeni i pravovremeni savjet o specifičnim pitanjima slijedeći ad hoc zahtjeve su ključni element prijenosa znanja i inovacija u poljoprivredi, prehrambeno – prerađivačkoj industriji i šumarstvu. Provedba ove intervencije će poticati upotrebu odgovarajućih inovacija, a isto tako pomoći poljoprivrednim gospodarstvima u ispunjavanju obaveza.

Više informacija dostupno na: https://ruralnirazvoj.hr/intervencije/78-02-akis-potpora-za-pruzanje-savjetodavnih-usluga/

03 – Potpora za EIP operativne skupine

Cilj intervencije je poticanje suradnje, povezivanje istraživanja i poljoprivredne prakse te bolja razmjena informacija o postojećim i novim procesima, postupcima i tehnologijama u proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda te svemu ostalom što doprinosi specifičnim ZPP ciljevima, što će utjecati na bolju učinkovitost resursa i proizvodnju većeg broja proizvoda s dodanom vrijednošću.

Više informacija dostupno na: https://ruralnirazvoj.hr/intervencije/77-03-suradnja-potpora-za-eip-operativne-skupine/

04 – Potpora za kratke lance opskrbe i lokalna tržišta

Cilj ove intervencije je osigurati bolju integraciju poljoprivrednih proizvođača u poljoprivredno-prehrambeni lanac čime će se osigurati veća konkurentnost poljoprivrednih proizvođača na lokalnom tržištu, a potrošačima proizvodi s dodanom vrijednošću.

Više informacija dostupno na: https://ruralnirazvoj.hr/intervencije/77-04-suradnja-potpora-za-kratke-lance-opskrbe-i-lokalna-trzista/

POTPORNE INSTITUCIJE ZA AKIS

Strateškim planom Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027. predviđeno je unutar Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede formiranje Službe za potporu inovacijama koja će imati funkciju “One stop shop for innovations”. Služba za potporu inovacijama održavat će dobre i redovite odnose s inovacijskim brokerima na terenu te javnim i privatnim savjetnicima. Ova služba dodatno katalizira inovacijske procese koristeći „bottom up“ pristup za identifikaciju ključnih problema i potrebe poljoprivrednika te pronalazak mogućih rješenja zasnovanih na znanju, informacijama i tehnološkim dostignućima. Služba ujedno i pruža potporu osnivanju i radu EIP operativnih skupina. U prikupljanje potreba i inovativnih ideja aktivno je uključena i Nacionalna mreža ZPP-a.

Pozadinski ured za savjetnike

“Back office”- je ustrojstvena jedinica unutar Ministarstva poljoprivrede – Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede (Javna savjetodavna služba). Pozadinski ured za savjetnike sastoji se od centralne jedinice za koordinaciju područnih savjetnika koji zajedno čine organizacijsku cjelinu. Organizacija ovog ureda temelji se na postojećim stručnim radnim grupama sa funkcija pozadinskog ureda za savjetnike je stručna podrška te prijenos znanja i informacija savjetnicima kao i svim zainteresiranim dionicima AKIS-a U RH. Značajna je uloga pozadinskog ureda u stručnoj potpori EIP operativnim skupinama i inovacijskim brokerima (”Innovation brokers”). Aktivnosti ureda biti će usmjerene i na podršku provođenju godišnjih programa edukacija i individualnog savjetovanje javnih i privatnih savjetnika.

 

SHEMA AKIS-A U REPUBLICI HRVATSKOJ

AKIS